حکم قانونی رابطه مرد متاهل با زن متاهل

rabete namashroo

 

روابط آزاد و خارج از چهارچوب ازدواج میان افراد ،یکی از موضوعاتی است که همواره چالش های بسیاری را در زمینه حقوق خانواده به همراه داشته و سبب بروز مشکلاتی در جامعه می گردد. از دعاوی و شکایات مطروحه در این زمینه میتوان به زنا و رابطه نامشروع (دون زنا ) اشاره نمود .

-هر گونه رابطه خارج از شرع و عرف ( جنسی و یا غیر جنسی ) میان زن و مرد نامحرم در دامنه وسیع روابط نامشروع قراردارد در واقع وسعت دامنه روابط نامشروع به قدری است که وقوع آن حتی بدون حضور زن و مرد نامحرم در کنار یکدیگر نیز امکان پذیر می باشد .

-در واقع رابطه نامشروع مقابل رابطه مشروع بوده و رابطه بین زن و مردی است که مرز های قانونی و شرعی را در نظر نداشته و رابطه آن ها خارج از قانون و حدود متعارف است .

 

انواع روابط نامشروع بین زن شوهر دار و مرد متاهل

 

زنا محصنه

نظر به ماده 226 قانون مجازات اسلامی ،شرایط احصان برای زن و مرد را میتوان به شرح ذیل بیان نمود:

-مردی که همسر بالغ و دائمی داشته باشد و قبلا در حالت عقل و بلوغ ، نزدیکی میان آن ها صورت گرفته باشد،محصن نامیده می شود . زن نیز در صورت داشتن شرایط مزبور محصنه می باشد . از اینرو زنای محصنه زمانی محقق می شود که زن و مرد شرایط احصان را دارا بوده و علیرغم در دسترس بودن همسر و امکان برقراری رابطه جنسی با او در صورت اراده ، با فردی غیر از همسر قانونی و شرعی خود مرتکب زنا شوند .

-باید در نظر داشت که در صورت وجود مواردی از جمله حبس ، مسافرت ، نفاس ، حیض و بیماری هایی که مانع از برقراری رابطه جنسی می شوند و یا خطراتی را برای فرد مقابل به همراه دارند ، فرد از حالت احصان خارج می گردد .

در صورتی که زنای فرد متاهل در شرایط مزبور صورت گرفته باشد زنا محصن نمی باشد .

 

حکم زنای محصنه

مجازات پیش بینی شده در قانون برای رابطه نامشروع بین زن و مرد نامحرمی که هر دو دارای همسر باشند ( زنامحصنه ) رجم یا سنگسار است .

-در صورتی که امکان اجرای حکم سنگسار وجود نداشته باشد ، چنانچه اثبات جرم به موجب بینه (شهادت شهود ) باشد ، اعدام زانی محصن (مرد متاهل مرتکب زنا ) و زانیه محصنه ( زن متاهل که مرتکب زنا ) را به همراه خواهد داشت . در غیر این صورت محکومیت هر یک از آن ها صد ضربه شلاق خواهد بود .

 

  • رابطه نامشروع دون زنا و یا کمتر از زنا

طبق ماده 637 قانون مجازات اسلامی روابط نامشروع دون زنا زمانی رخ می دهد که زن و مرد بدون داشتن علقه زوجیت مرتکب رابطه نامشروع یا عمل منافی عفت غیر زنا (دخول)شوند .

در نتیجه هر گونه تماس فیزیکی و مادی که نتوان آن را زنا تلقی نمود ،رابطه دون زنا یا کمتر از زنا هستند .

 

  • مجازات رابطه نامشروع دون زنا

مجازات پیش بینی شده برای زن و مرد متاهلی که مرتکب روابط نامشروع دون زنا یا کمتر از زنا می شوند ، شلاق تا 99 ضربه خواهد بود .

 

  • زنای به عنف

زنای  به عنف به معنی رابطه جنسی از روی زور و اکراه است و در صورتی که مردی بدون رضایت زن با او رابطه جنسی برقرار کند ، متجاوز بوده و زنا به عنف است .

 

چه مدارکی برای اثبات رابطه نامشروع میان زن و مرد متاهل مورد نیاز است؟

نکته قابل توجه در مورد روابط نامشروع این است که در صورت نسبت دادن آن به دیگران و عدم اثبات آن و یا دروغ بودن آن ، افترا محسوب گردیده و پیگرد قانونی برای فرد به همراه دارد .

قانون مجازات اسلامی راه های اثبات روابط نامشروع را به شرح ذیل بیان داشته :

1-اقرار : رابطه نامشروع با یک مرتبه اقرار نیز قابل اثبات می باشد .

2-شهادت : برای اثبات جرم رابطه نامشروع از طریق شهادت نیاز به دو شاهد مرد است .

3-علم قاضی : یکی دیگر از راه های اثبات جرم مزبور به این صورت است که خود قاضی وقوع جرم را از طریق شواهد و قراین موجود تشخیص دهد . در ادامه به مواردی که می تواند موجبات اثبات جرم را در کنار سایر دلایل فراهم کند اشاره خواهیم نمود .

-گزارش پزشکی قانونی :

در صورتی که مبنای اثبات روابط نامشروع معاینات پزشکی قانونی باشد ، این گزارش با دستور قاضی می تواند به اثبات این رابطه کمک کند .

عکس و فیلم :

نظر قاضی در خصوص ارائه عکس و فیلم اهمیت داشته و در برخی موارد می تواند به علم قاضی کمک کند .

اثبات از طریق پیامک :

رابطه نامشروع پیامکی به صورت رد و بدل کردن پیام هایی با مضمون غیر اخلاقی و عاطفی بوده که اثبات آن از طریق استعلام و همچنین انتساب آن به شخص متهم می تواند موجبات علم قاضی جهت اثبات رابطه نامشروع بین زن و مرد را فراهم سازد .

شایان ذکر است که موارد مزبور به عنوان اماره قابل قبول بوده و جزو ادله اثبات نمی باشد.

 

امتیاز ما
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس سریع و مشاوره
به کمک نیاز داری؟ با ما در تماس باشید!
شروع گفتگو
سلام! برای چت در WhatsApp روی یکی از اعضای زیر کلیک کنید
معمولا در عرض چند دقیقه پاسخ می دهیم