تماس مستقیم تلفنی
مشاوره مستقیم واتساپی

امکان اعلام جرم از سوی سازمان های مردم نهاد

امکان اعلام جرم از سوی سازمان های مردم نهاد

امکان اعلام جرم از سوی سازمان های مردم نهاد

امکان اعلام جرم از سوی سازمان‌های مردم نهاد، به اخذ مجوز از «مراجع ذیصلاح قانونی» منوط می شود

نمایندگان در نشست علنی امروز (سه شنبه 4 آبان ماه) مجلس شورای اسلامی، در جریان بررسی لایحه احکام دائمی برنامه های توسعه کشور اعاده شده از شورای نگهبان با اصلاح ماده 42 این لایحه موافقت کردند.

 

امکان اعلام جرم از سوی سازمان های مردم نهاد

  • ماده اصلاحی 42 به شرح ذیل است:
    «تبصره 1- قوه قضاییه مکلف است در زمینه پیشگیری از وقوع جرم و کاهش دعاوی حقوقی نسبت به انجام تکالیف قانونی با همکاری دستگاه‌های ذیربط اقدام کند.
    تبصره 2- سازمان‌های مردم نهاد در صورتی می‌توانند از حق مذکور در ماده 66 قانون آیین‌ دادرسی کیفری مصوب 4 اسفند 92 استفاده کنند که از مراجع ذیصلاح قانونی ذیربط مجوز کسب کنند. اگر3 بار متوالی اعلام جرم یک سازمان مردم نهاد در محاکم صالحه به طور قطعی رد شود، برای یک سال استفاده از حق مذکور در ماده 66 قانون ذکر شده، محروم می‌شود. این تبصره جایگزین تبصره 3 ماده 66 قانون اخیرالذکر می شود.»
  • ماده ۶۶ قانون آیین‌ دادرسی کیفری به شرح ذیل است:
    «سازمان های مردم نهادی که اساسنامه آنها در زمینه حمایت از اطفال و نوجوانان، زنان، اشخاص بیمار و دارای ناتوانی جسمی یا ذهنی، محیط زیست، منابع طبیعی، میراث فرهنگی، بهداشت عمومی و حمایت از حقوق شهروندی است، می توانند نسبت به جرائم ارتکابی در زمینه های فوق اعلام جرم کنند و در تمام مراحل دادرسی شرکت کنند.»

 

پیشنهاد نویسنده : ادله اسباب یا آثار جرم دیگری

 

نظرات خود را در ارتباط با مقاله بنویسید.

موفق باشید.

 

نظرات خود را برای ما ارسال کنید

*

code